1 lutego 2012 r. na Zamku Joannitów w Łagowie Burmistrz Sulęcina, Burmistrz Lubniewic, Wójt Lubrzy ora Wójt Łagowa podpisali list intencyjny w sprawie współpracy czterech ww. gmin w zakresie rozwoju turystyki, kultury, sportu i wspólnej promocji. Gminy: Sulęcin, Lubniewice, Lubrza i Łagów tworzą spójny przyrodniczo i historycznie region. Malownicze krajobrazy, wyjątkowy klimat, bogata fauna i flora oraz liczne zabytki sprzyjają rozwojowi turystyki na tym obszarze. Aby jak najlepiej wykorzystać atrakcyjność naszego regionu oraz skutecznie wypromować ten urokliwy zakątek Ziemi Lubuskiej, przedstawiciele wszystkich czterech gmin postanowili zjednoczyć siły. W 2013 roku do Porozumienia „Lubuskie Perły" dołączyła Gmina Bytnica.

Gminy występujące pod logo „Lubuskich Pereł" co roku ustalają wspólny kalendarz imprez, dystrybuują materiały promocyjne pozostałych gmin członkowskich w prowadzonych przez siebie punktach informacji turystycznej oraz podczas organizowanych przez siebie imprez, promują się na targach turystycznych oraz wydają wspólne materiały promocyjne, chcąc zachęcić tym samym turystów odwiedzających ten rejon Ziemi Lubuskiej do skorzystania z tzw. turystyki objazdowej i odwiedzenia wszystkich pięciu gmin. W najbliższych latach planuje się także połączenie infrastruktury turystycznej gmin członkowskich Porozumienia.
W działalność Porozumienia włączane są systematycznie podmioty z branży turystycznej, domy kultury, stowarzyszenia oraz różnego typu instytucje. W ramach takiej współpracy z przedstawicielami Kół Polskiego Związku Wędkarskiego, działających w gminach członkowskich Porozumienia, w 2013 r. po raz pierwszy odbyło się Wędkarskie Grand Prix „Lubuskich Pereł".
W klasyfikacji końcowej I Wędkarskiego Grand Prix „Lubuskich Pereł" wśród drużyn zwyciężyła Gmina Łagów. Drugie miejsce na podium zajęła Gmina Sulęcin, a trzecie miejsce przypadło Gminie Lubniewice. Na czwartym miejscu uplasowała się Gmina Lubrza. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył pan Dariusz Wiszniewski z Lubniewic. Miejsce drugie zdobył pan Przemysław Struch z Sulęcina, a miejsce trzecie przypadło panu Leszkowi Górskiemu z Lubrzy.

W 2014 roku do ściślejszej współpracy przedstawiciele gmin planują zachęcić także rowerzystów oraz osoby uprawiające nordic walking.