Największym miastem gminy oraz siedzibą władz powiatowych i gminnych jest Sulęcin. Od 1 stycznia 1999 roku jest on stolicą Powiatu Sulęcińskiego, w skład którego wchodzą gminy: Sulęcin, Słońsk, Lubniewice, Krzeszyce i Torzym. Tradycje powiatowe Sulęcina sięgają 1810 roku.
Z małymi przerwami, siedziba powiatu była tu zlokalizowana aż do 1975 roku. Od XIX wieku aż do II wojny światowej powiat obejmował 81 ówczesnych gmin i 341 miejscowości. Gmina Sulęcin graniczy z ośmioma gminami w obrębie województwa lubuskiego, w których siedzibami władz gminnych są: Bledzew, Krzeszyce Lubniewice, Lubrza, Łagów Lubuski, Międzyrzecz, Ośno Lubuskie i Torzym. Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym kraju gmina Sulęcin wchodzi w skład województwa lubuskiego (poprzednio należała do województwa gorzowskiego).
Miasto i gmina Sulęcin z uwagi na swoje położenie, istniejącą infrastrukturę oraz bliskość granicy z Niemcami, stwarza dobre warunki dla funkcjonowania przemysłu, rolnictwa, przetwórstwa rolnego, handlu oraz turystyki i rekreacji. Sulęcin dysponuje dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną, siecią wodociągową, kanalizacyjną i gazową oraz atrakcyjnymi terenami budowlanymi i inwestycyjnymi. Stwarza to dobre warunki do inwestowania, a także dla rozwoju już istniejących firm. Od 2002 roku Sulęcin posiada dostęp do szybko rozwijających się sieci gazowych. Gmina ma również wiele osiągnięć z zakresu ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury gospodarczej i turystycznej. W Sulęcinie i Wędrzynie wybudowano nowoczesne oczyszczalnie ścieków, a w Długoszynie Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych.
W 1993 roku Sulęcin przystąpił do Związku Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu. Od 1993 roku gmina Sulęcin jest aktywnym członkiem niemiecko - polskiego Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA. Gmina jest także członkiem Celowego Związku Gmin CZG-12, a w 2012 r. wspólnie z gminami: Lubniewice, Lubrza i Łagów weszła w skład porozumienia turystycznego „Lubuskie Perły”. Miasto prowadzi ożywione kontakty z partnerskimi miastami Beeskow, Friedland i Kamen oraz z Powiatem Odra - Sprewa po stronie niemieckiej. Oprócz trzech miast partnerskich z Niemiec, Sulęcin posiada również partnera w Polsce. Miastem tym jest leżący w Wielkopolsce Nowy Tomyśl.
W mieście zlokalizowanych jest kilkanaście zakładów produkcyjnych oraz podmiotów usługowych, administracja gminna i powiatowa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Sąd Rejonowy, Prokuratura Rejonowa, Biuro Notarialne, Rejon Energetyczny, Nadleśnictwo, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Powiatowy Urząd Pracy, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Urząd Pocztowy i wiele innych instytucji państwowych i samorządowych.
Sulęcin prowadzi otwartą politykę gospodarczo – promocyjną, zapewnia dogodne możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przekonało się już o tym wielu przedsiębiorców, w tym również zagranicznych. Miasto jest otwarte na wszelkie inicjatywy inwestycyjne na terenie gminy.
Warto więc z Ziemią Sulęcińską związać swoje plany gospodarcze i turystyczne. Zapraszamy do Sulęcina! |