PolishEnglishDeutsch
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
Start > Wypoczywaj w Sulęcinie > Szlaki turystyczne >
 • .

  BIP v2

 • logo UE

 • logo gospodarka

 • zwierzeta

 • Bezpieczenstwo Baner

 • esesja

 • LUW v3

 • Proeuropa v2

 • lubuskie v2

 • Youtube

 • Facebook

 • powiat v3

 • logoSOKSzlaki piesze

Szlaki piesze

sz pieszeSzlaki piesze wytyczone na terenie Ziemi Sulęcińskie przebiegają przez piękne krajobrazowo tereny m.in.: Łagowsko - Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko", przez tereny leśne, wzdłuż brzegów jezior, w sąsiedztwie obiektów kulturalnych i historycznych.

 

UWAGA !
W północnej części Łagowsko - Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego (okolice Bukowca, północnego brzegu jeziora Trześniowskiego oraz jezior Buszno i Buszenko) znajduje się strefa poligonu wojskowego. W związku z tym przebywanie na szlakach w tym rejonie wymaga uzyskania pozwolenia Komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (tel.: 95 755 64 70 lub 95 755 64 44).

1. Szlak czerwony pieszy - Odcinek Sulęcin - Żubrów (11,7 km)

Bardzo atrakcyjny widokowo i przyrodniczo, jednocześnie trudny: strome podejścia, odcinki eksponowane. Prowadzi przez szczyty najwyższych wzgórz, Dolinę Czerwonego Potoku, schodzi na dno wąwozów znajdujących się na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko".

0,0 km: Rynek w Sulęcinie - stąd rozpoczyna się zwiedzanie (razem ze szlakiem żółtym). Idąc w kierunku wschodnim wzdłuż ulicy Kilińskiego (w parku szlak żółty odbija w prawo) docieramy do skrzyżowania z ul. J. Paska, na którym należy skręcić w lewo. Na wysokości osiedla Kopernika, za placem zabaw należy skręcić w prawo, z ulicy w drogę prowadzącą pomiędzy ogrodami działkowymi. Na rozwidleniu dróg pomiędzy ogrodami działkowymi skręcamy w prawo (żółty rowerowy – w lewo). Idąc dalej, za ogrodami działkowymi widać zalesione pasmo wzgórz z Głaźnikiem. Mijając znajdujące się po prawej stronie charakterystyczne, zadrzewione wzgórze zrujnowanego cmentarza żydowskiego i po 1.300 m od zjazdu z ulicy zbliżamy się do lasu. Wyraźniejsza droga odchodzi w lewo, turysta jednak przemieszcza się nadal prosto, już ścieżką, która prowadzi wzdłuż linii elektrycznej, uroczą "Lisią Dolinką". Po 250 m od granicy lasu – rozwidlenie. Szlak pieszy ścieżką wspina się na szczyt wzgórza, porośniętego od południa charakterystyczną sosną Banksa (z nieodpadającymi suchymi, niższymi gałązkami, z charakterystycznymi, jakby poprzyklejanymi szyszkami). Ze szczytu (150 m n.p.m.) ograniczony, lecz ciekawy widok. Strome zejście w dół prowadzi na Polankę (tu z lewej dołącza szlak zielony). Za nią ścieżką lekko w prawo, omija się zbocze, by po 50 m połączyć się ze szlakiem rowerowym (szlak rowerowy ominął szczyt południowym zboczem, droga wśród opisanych sosen). Idąc bardzo stromo w górę, po 20 m już łagodniej, grzbietem nieco w lewo. Po następnych 150 m osiągnie się Mały Głaźnik i za nim Przełomy pod Głaźnikiem. Tu pieszo można wejść na sam wierzchołek Głaźnika, około 3,5 km.

3,5 km: Głaźnik (zwany Gołębią Górą) 168 m n.p.m. Na górze znajdują się 2 głazy narzutowe: większy gnejsowy pomnik przyrody, 1,8 m wysokości i 9,7m obwodu, zwany Gołębim Kamieniem. Od mniejszego głazu, w kierunku zachodnim widoczna odległa "górska" panorama. Dalej szlak stromo schodzi na wschód (zielony na zachód), łączy się z rowerowym, a po 500 m skręca w lewo (z prawej dołączył szlak żółty), by za 100 m dotrzeć do następnego głazu.

4,1 km: Koźli Kamień - granitowy głaz narzutowy, 3 m wysokości i 10,5 m obwodu - pomnik przyrody. Od kamienia należy kierować się drogą na wschód, a po 500 m skręcić w lewo i przemieszczać się pofalowaną drogą. Po ok. 400 m w prawo odchodzi szlak rowerowy. Pieszy wkrótce doprowadza do Starej Gliźnieńskiej Drogi, za którą znajduje się nie zadrzewiony pas gazociągu. Należy iść drogą w lewo przez 50 m, po czym skręca się w prawo przecinając gazociąg i dalej idąc drogą razem ze szlakiem zielonym, po 100 m, po prawej widać kocioł źródeł Czerwonego Potoku, do którego sprowadza szlak.

6,1 km: Źródła Czerwonego Potoku. Dziki i malowniczy wąwóz z niewielkimi kaskadami strumyków, porośnięty starym bukowym lasem. Poruszając się w kotle przekracza się wijący strumień i razem z trasą rowerową, po chwili dochodzi się do imponującego mostu kolejowego, u stóp którego znajduje się dziki stawek "Żabie Oko". Wkrótce szlak doprowadza do drogi, za którą wznosi się olbrzymi wał "Starego Nasypu" nieistniejącej już linii kolejowej. Idąc drogą w prawo, po 50 m należy skręcić w lewo i przecinając młody lasek iść dalej drogą tzw. "Półką" w głąb Doliny Czerwonego Potoku. Mijając po lewej stronie egzotyczne, podmokłe dno doliny, a po prawej stronie zbocza Bukowiny dociera się do szlaku niebieskiego przy Górskim Młynie.

8,6 km: Górski Młyn - węzeł szlaków: dalej drogą prowadzi szlak niebieski przez Grodzisko do Lubniewic i czarny na Bukowinę. W lewo przez mostek szlak czerwony i niebieski przechodzą na drugą stronę potoku i doliny. Po prawej mijamy ruiny młyna, za którymi okrążający jezioro szlak niebieski skręca w prawo, a czerwonym pnąc się pod górę wychodzi się ponad urwiska Wąwozu Żubrowskięgo. Szlak pieszy eksponowanym trawersem sprowadza na dno Wąwozu Żubrowskiego. Idąc w głębi wąwozu, po lewej stronie na zboczu mija się skalne "żebro" piaskowca, dalej mijając kolejne rozwidlenia jaru, przy dużym głazie znajduje się wyjście z wąwozu. Po wyjściu z wąwozu przecinamy zielony szlak pieszy. Wspinając się stromym podejściem osiągamy szczytową łąkę Połoniny (145 m n.p.m.). Stąd roztacza się piękna, odległa panorama na dolinę jeziora Lubniewsko. Za łąką przemieszczamy się drogą w lewo. Po wyjściu z lasu, drogą wspólnie z zielonym szlakiem rowerowym, dociera się do czerwonego szlaku rowerowego przed miejscowością Żubrów, od strony „Uroczyska Lubniewsko”.

11,7 km: Żubrów PKS - szlak prowadzi dalej przez miejscowość Żubrów, Żmijową Drogą, koło jeziora Głębokie, prowadząc w kierunku Postomii i wraca do Sulęcina. Trzeba pokonać dodatkowe 13,6 km.

2. Szlak czarny - Stara Gliśnieńska Droga - Bukowina - Górski Młyn (1,7 km)

Bardzo atrakcyjny, a jednocześnie trudny szlak. Prowadzi przez porośnięty pięknym bukowym lasem, wał o długości 2,5 km wznoszący się 131 m n.p.m., zamykający od południowego wschodu Dolinę Czerwonego Potoku i Jeziora Lubniewsko.

0,0 km: Stara Gliśnieńska Droga - węzeł z żółtym szlakiem Sulęcin - Glisno. Od szerokiej Starej Gliśnieńskiej Drogi odchodzi się znacznie węższą, leśną drogą, w kierunku zachodnim. Po przejściu 500 m, skręca się w poprzeczną drogę w prawo, by po 200 m osiągnąć szczytowe polany Bukowiny.

0,7 km: rozdroże na Bukowinie. Z pola, pomiędzy dużymi drzewami rozciągają się odległe widoki na dolinę Jeziora Lubniewsko, które podziwiamy schodząc w dół, pośrodku pięknego bukowego lasu. Schodzimy trasą przypominającą serpentynę osiągając w dole polanę. Dalej przemieszczamy się w dół, w stronę jeziora.

1,6 km: docierając do poprzecznej drogi i szlaku niebieskiego należy skręcić w lewo.

1,7 km: Górski Młyn - węzeł szlaków.


3. Szlak żółty - Sulęcin - Wędrzyn - Glisno (15,3 km)

Szlak wiedzie przez tereny znajdujące się w granicach administracyjnych gmin Sulęcin i Lubniewice.

0,0 km: rynek w Sulęcinie – wyruszamy w kierunku wschodnim poruszając się ul. Kilińskiego razem ze szlakiem czerwonym do parku. Tu szlak żółty skręca w prawo.

0,5 km: Tablica pamiątkowa w parku umocowana na kamieniu, poświęcona byłym mieszkańcom Ziemi Sulęcińskiej. Dalej idziemy ul. Poznańską, skręcamy w prawo w ul. Jana Paska i chwilę potem w lewo pod górę w kierunku osiedla Słonecznego. Za osiedlem wchodzi się w górzysty teren leśny.

1,5 km: Wodna Góra w Ostrówku. Po ciężkim podejściu docieramy w rejon wieży ciśnień. Dalej poruszamy się przez sympatyczne śródleśne Osiedle Ostrówek, za którym skręca się w leśną drogę w lewo. W urozmaiconym terenie docieramy do leśnej krzyżówki. Tu skręcamy w prawo i idziemy mocno pod górę. Las zmienia się z iglastego w mieszany.

4,5 km: Góra Paprotna. Węzeł ze szlakiem zielonym, odchodzącym w lewo. Na skrzyżowaniu przemieszczamy się w prawo nad tzw. Jagodową Dolinką. Droga obniża się. Idziemy dalej przecinając szosę Sulęcin - Wędrzyn. Szlak żółty łączy się z czerwonym. Dalej przemieszczamy się prosto w kierunku Koźlego Kamienia.

6,2 km: Koźli Kamień - pomnik przyrody, stąd kierujemy się prosto w kierunku wschodnim. Po kilkuset metrach szlak czerwony skręca w lewo, nasz nadal prowadzi prosto w kierunku wschodnim. Następnie skręca w prawo i prowadzi przy szosie Sulęcin-Wędrzyn.

7,9 km: Wędrzyn - przystanek autobusowy. Od przystanku autobusowego kierujemy się w stronę Klubu Garnizonowego przez osiedle Wędrzyn. Mijając Klub Wojskowy zagłębiamy się w las. Schodzimy nad jezioro Postomsko (możliwość kąpieli) mijając je lewym nadbrzeżem, przecinamy tory kolejowe i ładnym lasem podchodzimy na Wzgórza Wędrzyńskie (151 m n.p.m.). Po przejściu przez teren wzgórz przecinamy szeroki niezalesiony pas (to podziemna nitka gazociągu). Schodzimy w dół, przecinając kolejne przecznice, aż dochodzimy do bardzo szerokiej drogi. Skręcamy w prawo i idziemy Starą Gliśnieńska Drogą. W lewo prowadzi szlak czerwony przez Bukowinę do Górskiego Młyna. Szlak żółty prowadzi dalej w kierunku północno-wschodnim. Mijamy ruiny Ordzikowa i Potok pod Grodziskiem, a po 2,2 km od szlaku czarnego dochodzimy do wiaduktu Starego Nasypu. Następnie idąc w kierunku wschodnim starym brukiem docieramy do Glisna, przecinamy szosę Wędrzyn-Lubniewice (niedaleko przystanku autobusowego) i kierujemy się w głąb wioski.

15,3 km: Glisno - Pałac. Przemieszczamy się wzdłuż wsi mijając: kościół, sklep, przystanek autobusowy, i pałac z bardzo ciekawym parkiem.

 

4. Szlak zielony - Paprotna - Głaźnik - Lubniewki - Wąwóz Sucha Rzeka (12,7 km)

"Ścieżka nad wąwozami" - bardzo atrakcyjny a zarazem trudny szlak, pozwalający z innego profilu poznać "Uroczysko Lubniewsko".

0,0 km: Paprotna (167 m n.p.m.) - węzeł z żółtym szlakiem Sulęcin - Glisno. Stopniowo w dół trawersujemy zbocze góry, po 550 m przecinając szosę Sulęcin – Wędrzyn. Po następnych 150 m skręcamy w prawo i idziemy bardzo stromo pod górę.

0,8 km: Głaźnik (168 m n.p.m.) - Węzeł ze szlakiem czerwonym. Razem z tym szlakiem schodzimy w kierunku północnym w stronę polanki.

1,3 km: Polanka - tu szlak czerwony odbija w lewo, stromo pod górę, w kierunku Sulęcina, my poruszmy się nadal w dół. Docieramy do granicy lasu przy Bruku Napoleońskim.

1,8 km: Napoleoński Bruk – wchodząc na bruk skręcamy w prawo i razem z żółtym szlakiem rowerowym aleją stopniowo podchodzimy w górę. Na szczycie wzniesienia ponownie docieramy do granicy zwartego lasu. Wstecz rozległa panorama. Droga łagodnie opada.

3,5 km: Skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym - z naprzeciwka dochodzi szlak czerwony, z którym skręcamy w lewo. Przecinamy niezadrzewiony pas gazociągu i wkraczamy w piękny bukowy las. Teren staje się prawdziwie górski. Po lewej mijamy duży głaz, a po 200 m schodzimy w prawo, stromo w dół.

3,8 km: Źródła Czerwonego Potoku - jesteśmy w głębokim kotle, gdzie źródliska, kaskady strumyków i stary bukowy las stwarzają niezapomniane wrażenie. Nie przecinając strumienia, kierujemy się w kierunku północnym lekko pod górę. Po prawej pod nami malownicze "Żabie Oko" - zaporowy stawek pod równie malowniczym mostem kolejowym. Po kilkunastu metrach mijamy Złamany Kamień, a 0,5 km od źródeł przecinamy tory kolejowe, schodzimy w dół, przechodzimy pod wiaduktem i dalej poruszamy się prosto drogą, razem z czarnym szlakiem rowerowym.

4,8 km: Wąwóz Pierwszy Lepszy - schodzimy z drogi w prawo i wąską ścieżką przecinamy górne partie wąwozu, po kilkuset metrach docieramy nad kolejny wąwóz.

5,3 km: Wąwóz Długi - dotarliśmy nad urwisko ponad 500 metrowego głębokiego wąwozu. W dole niewielki strumień. W zboczu naprzeciwko widoczny duży głaz narzutowy. Ostrożnie schodzimy eksponowaną ścieżką nieco w dół, co pozwala jeszcze lepiej przyjrzeć się wąwozowi. Wychodzimy na ścieżkę, a po chwili na drogę i dochodzimy do skrzyżowania.

5,6 km: Skrzyżowanie szlaków rowerowych - razem z zielonym szlakiem rowerowym kierujemy się w prawo, początkowo płasko, potem przechodzimy przez spore wzniesienie. Po 600 m szlak pieszy skręca w prawo, w słabo widoczną ścieżkę doprowadzając do Wąwozu Rynna.

6,3 km: Wąwóz Rynna - eksponowaną ścieżką trawersujemy zbocze nad wąwozem, docierając ponad Dolinę Czerwonego Potoku, tu szlak ostro skręca w lewo i przewija się na drugą stronę grzbietu. Znajdujemy się teraz nad urwiskami Wąwozu Wielkiego. Przemieszczając się nad jego obrzeżami dochodzimy do najszerszej jego części.

7,0 km: Wąwóz Wielki - Pęknięty Kamień - tu mimo lasu czuje się przestrzeń i to zarówno samego jaru, jak i majaczącej w dole - Doliny Czerwonego Potoku. Bardzo eksponowaną ścieżką, trawersującą wielkie zbocze wąwozu zbliżamy się do krawędzi doliny, skręcamy lekko w lewo i docieramy do leśnej drogi, którą mijamy Wąwóz Cieńki i dochodzimy do kolejnego Wąwozu Kocioł.

7,5 km: Kocioł - kolejny imponujący jar z czynnymi osuwiskami. Obchodzimy go i wspinamy się na grzbiet Moreny (141 m n.p.m.), by po chwili ponownie zejść w dół. Przecinamy drogę, którą wiedzie czerwony szlak rowerowy. Po 40 m węzeł ze szlakiem pieszym czerwonym.

8,5 km: Wąwóz Żubrowski - szlak wije się teraz ścieżką nad krawędzią coraz głębszego i bardzo urozmaiconego jaru, którego dołem biegnie szlak czerwony. Po kilkuset metrach, nad urwiskami wschodniego kotła szlak opuszcza wąwóz. Podążając leśnymi drogami wychodzimy na pasmo grzbietowe Lubniewek. Gdzieniegdzie przewijają się odległe panoramy nad Jeziorem Lubniewsko. Stopniowo pniemy się coraz wyżej.

10,4 km: Lubniewka (142 m n.p.m.) - najwyższy szczyt pasma. Ze szczytu stromo w dół podążamy drogą na Siodło Lubniewek. Droga zejściowa w okolicy przełęczy dociera do szerokiej drogi, w którą skręcamy w prawo, a po chwili schodzimy skosem w lewo, ścieżką wspinającą się na drugi - bardziej płaski - wierzchołek Lubniewek. Po drodze mijamy niewielkie jary, schodzimy nieco w dół, by po chwili znów podchodzić. Dochodzimy do drogi, którą wiedzie zielony szlak rowerowy. Razem z nim kilkakrotnie skręcając docieramy w pobliże stromej polany.

12,0 km: Sobierajski Kamień - górujący nad wspomnianą polaną, atrakcyjny głaz narzutowy będący pomnikiem przyrody. Doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku i refleksji. Teraz szlak sprowadza urozmaiconym lasem coraz niżej: nad krawędzią niewielkiego jaru Brzezina, aż do nieckowatego wąwozu Sucha Rzeka.

12,7 km: wylot Wąwozu Sucha Rzeka; droga nad Jez. Lubniewsko; węzeł ze szlakiem niebieskim, okrążającym jezioro.


5. Szlak niebieski - dookoła jeziora Lubniewsko (13,9 km)

Szlak wiedzie przez tereny znajdujące się w granicach administracyjnych gmin Sulęcin i Lubniewice.

0,0 km: Węzeł szlaków nad zatoką jez. Lubniewsko przy szosie z Lubniewic do Jarnatowa (szlak czerwony i żółty).

0,3 km: Idziemy prosto i skręcamy w lewo z drogi asfaltowej w drogę leśną.

1,3 km: Zagłębiamy się w las mijając malownicze miejsca. W prawo odchodzi droga do Sobieraja, my idziemy dalej szlakiem. Mijamy "parking wędkarski".

2,4 km: Przechodząc przez malowniczy las dochodzimy do skraju jeziora, skąd podziwiamy piękną panoramę jeziora. Po prawej stronie mijamy niewidoczny stąd Wąwóz Sobierajski.

4,2 km: Idziemy dalej nad jeziorem, będąc cały czas w otoczeniu starodrzewu, dochodzimy do drogi szutrowej. Z prawej wylot Wąwozu Sucha Rzeka. Węzeł ze szlakiem zielonym.

4,7 km: W prawo odchodzi w górę droga, którą najszybciej, przez Siodło Lubniewek, możemy dojechać do Żubrowa. My idziemy nadal prosto.

5,3 km: W lewo zejście na półwysep, do "Domku na Wodzie". Od domu na wodzie kierujemy się prosto brzegiem jeziora i wychodzimy na drogę kierując się w lewą stronę.

6,0 km: Poruszamy się dalej drogą u podnóża Lubniewek, a następnie niewielkim podejściem skręcając w lewo z drogi docieramy do wylotu wielkiego Wąwozu Żubrowskiego. Idąc ścieżką po podmokłym terenie, obok starych świerków, dochodzimy do Górskiego Młyna.

6,4 km: Węzeł szlaków turystycznych (czerwony i czarny szlak) - po przejściu przez potok kierujemy się w lewo w kierunku jeziora.

6,9 km: Dochodzimy ponownie w pobliże jeziora, które widzimy przed sobą, skręcamy w prawo. W tym miejscu jest tajemniczo. Mijamy po prawej trzęsawisko wśród starodrzewu. Prosto pod górę prowadzi droga do Wędrzyna, natomiast szlak odbija w lewo.

7,3 km: Dochodzimy do brzegów jeziora.

8,2 km: Idąc dalej ścieżką wznoszącą się do góry dochodzimy do drogi leśnej w pobliżu Grodziska (tu połączenie z czarnym szlakiem rowerowym). Przy Grodzisku możemy skręcić w lewo w drogę bez szlaku i przejść "małą pętlą" - aleję daglezjową. Tutaj możemy spotkać piękne strzeliste daglezje i z wysokiego cypla, a później z brzegu jeziora podziwiać piękne krajobrazy.

9,3 km: Po obejściu cypla wracamy na szlak. Idąc dalej prosto dochodzimy do Rybakówki. Można przyjrzeć się hodowli ryb oraz zobaczyć budowle piętrzące wodę. Idziemy dalej przez mostek. Wśród pól i lasów dochodzimy do drogi szutrowej.

10,7 km: W lewo odchodzi droga do ośrodka wypoczynkowego "Laguna". Poruszamy się dalej prosto.

12,1 km: Idąc dalej drogą szutrową (w prawo odchodzi droga do Świerczowa) dochodzimy do starego wiaduktu, a następnie do drogi asfaltowej Sulęcin - Lubniewice.

13,9 km: Idąc wzdłuż drogi asfaltowej mijamy po lewej osiedle domków jednorodzinnych, a po prawej osiedle Słowiańskie. Jesteśmy w Lubniewicach. Przechodzimy obok kościoła, rynku, dochodzimy do księgarni. W tym miejscu zamyka się pętla naszej wycieczki.


6. Europejski długodystansowy szlak pieszy E-11

Europejski długodystansowy szlak pieszy oznakowany symbolem E-11, jest znakowanym szlakiem turystycznym (kolor żółty). Długość szlaku wynosi 2.100 km. Przebieg szlaku rozpoczyna się w Holandii (Haga) i prowadzi przez Niemcy, Polskę, Litwę oraz Łotwę. W Polsce szlak prowadzi kolejno przez miejscowości: Słubice, Stare Biskupice, Sułów, Drzeńsko, Lubiechnię Wielką, Ośno Lubuskie, Radachów, Trzebów, Jarnatów, Lubniewice, Bledzew, Pniewo, Międzyrzecz, Międzychód, Toruń, Iławę, Jasieniec, Czerwony Dwór, Gołdap, Stańczyki, Wigry, Giby, Dworczysko i Ogrodniki aż do granic Polski. Na terenie gminy Sulęcin szlak pieszy E-11 przebiega przez miejscowość Trzebów.


7. Lubuska Droga św. Jakuba

Lubuska Droga św. Jakuba łączy już istniejącą od kilku lat Wielkopolską Drogę św. Jakuba, która biegnie z Gniezna przez Poznań, Głogów, Zgorzelec aż do Pragi z drogami niemieckimi na terenie Brandenburgii. Droga św. Jakuba rozpoczyna się w Murowanej Goślinie i prowadzi przez Oborniki, Szamotuły, Ostroróg, Obrzycko, Wronki, Biezdrowo, Sieraków, Międzychód, Pszczew, Rokitno, Międzyrzecz, Bledzew, Lubniewice, Sulęcin, Ośno Lubuskie, Rzepin, Drzeńsko, Kowalów, Stare Biskupice do Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Długość Lubuskiej Drogi św. Jakuba obejmuje 114 km w powiatach słubickim i sulęcińskim. Na terenie powiatu sulęcińskiego długość oznakowanego odcinka wynosi 55 km i wiedzie przez Brzeźno, Sulęcin, Żubrów i Lubniewice. Szlak od Słubic do Lubniewic został w 2010 roku oznakowany i wyposażony w odpowiednią infrastrukturę. Na terenie gminy Sulęcin na szlaku ustawiono tablice informacyjne oraz wyznaczono miejsca odpoczynku, przy których ustawiono ławki. Ponadto gmina Sulęcin zleciła wykonanie i ustawienie 3 rzeźby z muszlą św. Jakuba na trasie przebiegającej przez Gminę Sulęcin. Rzeźby te ustawiono przy: ul. Młynarskiej, ul. Lipowej oraz w miejscowości Żubrów. Wszystkie jakubowe szlaki oznaczone są charakterystyczną białą muszlą na niebieskim tle oraz żółtymi strzałkami.

powrót
Dariusz Ejchart burmistrz wita jasne
Serdecznie witam na stronie internetowej Gminy Sulęcin. Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do odwiedzenia urokliwej Ziemi Sulęcińskiej.
Burmistrz Sulęcina
Dariusz Ejchart
budzet
samorzad
folder