PolishEnglishDeutsch
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
Start > Wypoczywaj w Sulęcinie > Szlaki turystyczne >
 • .

  BIP v2

 • logo UE

 • logo gospodarka

 • zwierzeta

 • Bezpieczenstwo Baner

 • esesja

 • LUW v3

 • Proeuropa v2

 • lubuskie v2

 • Youtube

 • Facebook

 • powiat v3

 • logoSOKSzlaki nordic walking

Szlaki nordic walking

Rajd nordic walkingW ostatnich latach na terenie Ziemi Sulęcińskiej wytyczono i oznakowano 7 tras nordic walking, które noszą bardzo interesujące nazwy: Karpatka, Wuzetka, Jagodzianka, Napoleonka, Szarlotka, Czart i Baba Jaga. Trasy te przebiegają po szczególnie atrakcyjnych pod względem turystyczno-przyrodniczym terenach, a ich zróżnicowanie pod względem długości i stopnia trudności sprawia, że każdy miłośnik nordic walking, w zależności od stopnia przygotowania kondycyjnego i sprawności, będzie mógł wybrać trasę odpowiednią dla siebie.

„Szarlotka” (czas przejścia 1 h 20 min)

Trasa jest miłym wyzwaniem dla chodzących z kijkami ze względu na bogactwo estetycznych wrażeń otaczającej przyrody oraz jej odczuwalną bliskość, a także ze względu na dużą liczbę wzniesień. Trasa o długości 5,2 km w 86% wiedzie przez teren leśny po miękkiej nawierzchni, nie wymagając używania gumowych nakładek na końcówki kijków. Charakteryzuje się dużą różnorodnością pod względem ukształtowania terenu. Występują tu bardzo często wzniesienia o krótkim bądź długim podejściu a także różnym stopniu nachylenia, co pozwala realizować różne cele treningowe dla uprawiających nordic walking. Trasa ma kształt pętli i jest znakowana dwukierunkowo, a start i meta znajdują się w tym samym miejscu na skrzyżowaniu os. Słonecznego i ul. Leśnej. Trudność trasy kształtuje się na poziomie średnim.

„Napoleonka” (czas przejścia 2 h)

Trasa prowadzi przez teren doskonale odzwierciedlający charakterystykę przyrodniczo - krajoznawczą okolic Sulęcin. Towarzyszy jej wielość morenowych wzniesień, a także obecność narzutowych głazów w niespodziewanych miejscach stanowiących symbol dawnej działalności lodowca skandynawskiego. Trasa stwarza również możliwość do całodniowej eskapady z kijkami z nastawieniem na przystanki podczas których będą zwiedzane przyrodnicze atrakcje takie jak: „Źródła Czerwonego Potoku”, „Koźli Kamień”, „Gołębi Kamień” oraz „Bruk Napoleoński”. Trasa o długości 8,3 km w 95% prowadzi przez drogi leśne, pozwalające na swobodny marsz dwóch osób obok siebie. Ze względu na swoją długość, dużą ilość podejść pod górę, a także odcinki nawierzchni pokryte brukiem, trasę zakwalifikowano do trudnych. Trasa nadaje się do przeprowadzenia treningu siłowego lub wytrzymałości siłowej, a także do ćwiczeń techniki używania kijków nordic walking podczas podchodzenia w górę i schodzenia w dół. Trasa ma kształt pętli i jest znakowana dwukierunkowo, a start i meta znajdują się w tym samym miejscu na skrzyżowaniu ulic Paska i Reymonta w Sulęcinie.

„Jagodzianka” (czas przejścia 2 h 35 min)

Trasa, pomimo że na początku prowadzi spokojnymi ulicami w bliskości parku i uroczych stawów, niepostrzeżenie wprowadza nordikowców z terenu miejskiego na zaciszne łono pobliskich lasów. Na wytrwałych, którzy dotrą do końca pętli tworzącej trasę, czeka miła niespodzianka w postaci bogactwa jagód, porastających runo leśne. Trasa o długości 10,3 km w 84% prowadzi po miękkiej nawierzchni, pozostała część prowadzi po nawierzchni twardej w postaci płyt chodnikowych oraz ubitego szutru. Prostota przebiegu trasy, a także jej długość stwarza możliwość do podjęcia treningu technicznego lub wytrzymałościowego. Także często piaszczyste podłoże może być okazją do doskonalenia techniki pracy stóp podczas marszu z kijkami. Trasa ma kształt pętli i jest znakowana dwukierunkowo. Miejsce startu/mety trasy znajduje się przy bramie stadionu miejskiego przy ul. Moniuszki, gdzie swobodnie można wykonać rozgrzewkę oraz ćwiczenia rozciągające. Trudność trasy kształtuje się na poziomie łatwym.

„Karpatka” (czas przejścia 2 h 13 min) 

Trasa jest mozaiką wrażeń estetycznych, a także tych związanych z aktywnością ruchową. Wyróżnia się ona dużą różnorodnością w ukształtowaniu terenu. Z całą pewnością wymaga przygotowania w obszarze kondycji i siły z uwagi na dystans oraz wymagające i długie podejście pod górę. Dodatkowo przepiękna i urozmaicona przyroda towarzysząca trasie, a także niesamowita bliskość lasu, w zachwycający sposób relaksuje umysł i ducha chodzących z kijkami nordikowców. Trasa o długości 11,1 km w około 18 % wiedzie po twardej nawierzchni (bruk, asfalt), reszta trasy pokryta jest miękką nawierzchnią gruntową – często piaszczystą. Z całą pewnością wymaga przygotowania w obszarze kondycji i siły z uwagi na dystans oraz wymagające i długie podejście pod górę. Trasa ma kształt pętli i jest znakowana dwukierunkowo. Miejsce startu/mety trasy znajduje się przy ul. Daszyńskiego, biegnie od Ośrodka Kormoran i prowadzi ścieżkami pomiędzy stawami rybnymi przy rzece Postomii. Trudność trasy kształtuje się na poziomie średnim.

„Wuzetka” (czas przejścia 1 h 50 min) 

Trasa w głównej mierze ma służyć miejscowym nordikowcom, stosującym mniej zaawansowaną technikę nordic walking oraz czującym się niepewnie w samotności w leśnym otoczeniu. Spełnia ona również funkcję rekreacyjną, stwarzającą możliwość dotarcia pieszo do uroczej plaży wraz z kąpieliskiem nad jeziorem Ostrowskim, gdzie warto zaplanować odpoczynek, opalanie, czy też ochłodę w wodach jeziora. Trasa o długości 9,3 km w około 70% wiedzie po twardej nawierzchni (polbruk, asfalt), reszta trasy pokryta jest nawierzchnią gruntową. Dlatego też obowiązkowo należy zabrać gumowe nakładki na końcówki kijków. Trasa ma kształt pętli i jest znakowana dwukierunkowo. Miejsce startu/maty znajduje się niemal w centrum miasta Sulęcin i prowadzi ul. Witosa nad jezioro Ostrowskie, otacza je i wraca ul. Witosa do miasta. Trudność trasy kształtuje się na poziomie łatwym.

"Baba Jaga"

Baba Jaga to malownicza trasa, poprowadzona przez najatrakcyjniejsze pod względem przyrodniczym zakątki Pojezierza Sulęcińsko-Lubniewickiego. Początkowo szlak prowadzi brzegiem jeziora Lubiąż wzdłuż ścieżki dydaktycznej, następnie skręca na zachód, w kierunku miejscowości Jarnatów. Tutaj trasa poprowadzona jest w dwóch wariantach: krótszym do miejscowości Sobieraj i dłuższym przez Miechów, Żubrów, Uroczysko Lubniewsko do wsi Sobieraj, gdzie pętla duża łączy się z małą. Dalej trasa wiedzie wzdłuż wąwozu Sobierajskiego, a następnie brzegiem jeziora Lubniewsko.
Długość trasy:
Pętla duża – 20,0 km
Pętla mała – 11,4 km
Kolor szlaku – zielony
Stopień trudności – trasa trudna

"Czart"

Czart to malownicza trasa, która swój początek bierze w miejscowości Glisno przy trasie wojewódzkiej nr 136. Początkowo biegnie ona drogą osiedlową wzdłuż żółtego szlaku pieszego. Następnie dochodzi do starego nasypu kolejowego, przecina Dolinę Stawki i wąwóz Potoku pod Grodziskiem. Szlak wiedzie do skrzyżowania ze rowerowymi szlakami : żółtym i czarnym (w tym miejscu można skrócić sobie trasę odbijając na północny-zachód wzdłuż czarnego szlaku rowerowego. Na skrzyżowaniu z żółtym szlakiem pieszym dochodzi się do dużej pętli). Szlak wiedzie dalej wzdłuż żółtego i czarnego szlaku rowerowego, a następnie odbija na południe wzdłuż żółtego szlaku pieszego i prowadzi obok jeziora Postomsko, do miejscowości Wędrzyn. Z Wędrzyna szlak wiedzie na zachód, a następnie na północ i prowadzi przez bardzo urozmaicony krajobrazowo obszar wzgórz polodowcowych wzdłuż Doliny Czerwonego Potoku (równolegle do czerwonego szlaku pieszego i czerwonego szlaku rowerowego). Dalej szlak poprowadzony jest wzdłuż niebieskiego szlaku rowerowego, a potem żółtego pieszego, aż do wiaduktu pod torami nieczynnej linii kolejowej.
Długość trasy:
Pętla duża – 14,6 km
Pętla mała – 5,4 km
Kolor szlaku – czerwony
Stopień trudności – trasa łatwa

TRASY NORDIC WALKING
http://www.nordtras.pl/mapy/napoleonka/
http://www.nordtras.pl/mapy/szarlotka/
http://www.nordtras.pl/mapy/jagodzianka/index.htm
http://nordtras.pl/mapy/karpatka/
http://nordtras.pl/mapy/wuzetka/

powrót
Dariusz Ejchart burmistrz wita jasne
Serdecznie witam na stronie internetowej Gminy Sulęcin. Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do odwiedzenia urokliwej Ziemi Sulęcińskiej.
Burmistrz Sulęcina
Dariusz Ejchart
budzet
samorzad
folder